Podzielona płatność możliwa przy fakturze w euro
Jeżeli nabywca ureguluje należność z wykorzystaniem komunikatu przelewu i podatek trafia na rachunek VAT zbywcy, to można zaliczyć wydatek do kosztów. Kwota netto może być wtedy przelana na konto kontrahenta w walucie obcej.
W przypadku dokonania płatności na rachunek kontrahenta nieznajdujący się na tzw. białej liście VAT, podatnicy PIT muszą się liczyć z sankcjami w postaci niemożności zaliczenia takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów. Sankcja ta jednak nie obowiązuje, jeśli płatność została dokonana z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Zdarza się jednak, że podatnicy mają wątpliwości czy do zastosowania split payment rzeczywiście doszło.
Zasada i wyjątek
Regulacje dotyczące split payment oraz białej listy to ten rodzaj przepisów gdzie ustawodawstwo PIT i VAT ściśle przeplata się ze sobą. Niedochowanie obowiązków wynikających z ustawy o VAT ma bezpośrednie przełożenie na konsekwencje w PIT. Zgodnie bowiem z art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy - Prawo przedsiębiorców została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT (biała lista) - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta